Tudástár

Informálódj, tanulj, fedezz fel...

Hirdetés

Ezt a hirdetést azért jelenítjük meg, hogy a Tudástár a jövőben is mindenki számára ingyenesen elérhető maradjon. A cikk olvasásához gördíts lejjebb. Hogyan segíthetek?

2020-11-11 | Huszár Róbert |
Tudástár - Alapok

Mit jelent a felhő az informatikában?

Amikor valaki az informatikában először a felhő fogalmáról hall, valami egészen megfoghatatlan dolognak gondolja azt. De vajon tényleg ennyire nehezen megérthető dologról lenne szó? Nézzük csak…



Mi az a felhő?


A felhő egy adott szolgáltató olyan egymástól távoli kiszolgálóinak hálózata, amelyek egyetlen egységes rendszerként működnek.
Felhő alapú szolgáltatás például a Google kereső, a Facebook és a Dropbox is.


Mire használják a felhőt?


  • Adattárolás: felhő alapú adattárolás esetén sosem leszünk tárhely szűkében, mert az dinamikusan bővíthető és nem kell tartanunk attól sem, hogy az adataink elvesznek, ha az eszközünk (számítógép vagy okostelefon), amin tároljuk az adatokat tönkremenne, ugyanis az adatok nem vagy nem csak a saját eszközünkön, hanem a felhőben (is) tárolódnak!
    Például: Dropbox, Google Drive, Microsoft OneDrive, MEGA, stb.

  • Alkalmazások futtatása: a felhő alapú alkalmazások hálózaton keresztül elérhető szoftverek, ahol a program nem a saját gépünkön fut, csak azzal érjük el azt.
    Például: Google Docs, Microsoft Office 365, stb.

  • Streamelés: felhő alapú streamelés esetén a szükséges videotartalmat Interneten keresztül teszik elérhetővé elosztott rendszerek segítségével.
    Például: Netflix, Hulu, stb.

Milyen típusú felhők vannak?


  • Nyilvános felhő: a nyilvános felhő az Interneten keresztül teszi elérhetővé az erőforrásokat és szolgáltatásokat.

  • Magán felhő: a magán felhőben lévő erőforrások és szolgáltatások egy zárt, belső hálózaton érhetők csak el és ebben az esetben az üzemeltetésről is saját részről kell gondoskodnunk.

  • Hibrid felhő: a hibrid felhő egyes erőforrásokat és szolgáltatásokat belső hálózaton, míg másokat nyilvános hálózaton (Interneten) tesz elérhetővé

  • Közösségi felhő: a közösségi felhő csak az egymáshoz hasonló szervezetek között teszi elérhetővé az erőforrásokat és szolgáltatásokat.
    Például: kormányzati szervezetek

Mik az előnyei a felhőalapú szolgáltatásoknak?


A felhő alapú szolgáltatások legnagyobb előnye kétségkívül az, hogy az üzemeltetés terhét leveszi a vállunkról; nem lesz szükségünk plusz hardverekre, a tárhelyet igény szerint dinamikusan tovább bővíthetjük és tudunk tervezni a költségekkel, nem merülhetnek fel váratlan kiadások.


Vegyünk egy hétköznapi példát a felhőtárhely előnyére:
Szeretsz fényképezni, így rengeteg fényképet készítesz. A képeket a telefonodról és a fényképezőgépedről a számítógépedre másolod, de azon a hely gyakran betelik, így vásárolsz egy külső merevlemezt. A képeket ezentúl oda másolod, rengeteg rajta a hely, örülsz is neki, a laptopról is áthelyezted inkább az összes fényképet, így mindent egy helyen találsz meg, ami nagyon kényelmes.
Azonban a külső meghajtót egyik nap hiába kapcsolod be, az nem működik.
Vehetsz egy újat, de attól még az adataid nem lesznek meg, elvesztek a kedvenc fényképeid.
Ha viszont egy felhő alapú tárhelyen tárolod a fényképeid, akkor a saját eszközeiddel bármi is történik, egy másik eszközzel akkor is eltudod érni az adataidat, így a kedvenc képeid sosem fognak elveszni!


Ha minden ilyen jó, akkor mi a hátránya?


A felhő alapú szolgáltatások legnagyobb hátránya az, hogy Internet nélkül nem érhetjük el a felhőben tárolt erőforrásokat, szolgáltatásokat és fájlokat.


Biztonságos?


Ha a felhőszolgáltatók különböző megoldásokat használnak annak érdekében, hogy a lehető legbiztonságosabban tárolják a felhőben az adatokat: különféle titkosítások, HTTPS protokoll használata, stb., így például egy felhőtárhely általános használatra biztonságosnak tekinthető.
Azonban mivel minden kommunikáció az Interneten keresztül történik, ezért a kritikus adatok tárolására egyedi titkosítás alkalmazása nélkül nem javasolt.





Címkék: zöld informatika, tudástár, felhő, felhő tárhely, felhő szolgáltatás, cloud, cloud computing

Kapcsolat

Hirdetések

Minden jog fenntartva. © 2015-2024