Tudástár

Informálódj, tanulj, fedezz fel...

Hirdetés

Ezt a hirdetést azért jelenítjük meg, hogy a Tudástár a jövőben is mindenki számára ingyenesen elérhető maradjon. A cikk olvasásához gördíts lejjebb. Hogyan segíthetek?

2020-10-27 | Huszár Róbert |
Tudástár - Alapok

Mire szolgál a webböngészők privát böngészés funkciója?

A webböngészők a normál működésen kívül biztosítanak egy privát böngészés funkciót is, amelyet sok esetben célszerű lehet használni.



A böngészőkben található privát böngészés funkció arra szolgál, hogy a böngésző a felkeresett weboldallal kapcsolatos adatokat ne mentse el a számítógépünkre.


Mit jelent ez a valóságban?


Amikor az interneten böngészünk a webböngésző programunk különböző adatokat ment el a számítógépünkre a meglátogatott weboldalról.
Ezeknek az adatoknak köszönhetően tudunk például újra, bejelentkezés nélkül belépni a Facebook oldalunkra miután bezártuk és ismét megnyitottuk a böngészőt vagy épp az ilyen adatoknak köszönhetően töltődnek be gyorsabban a már korábban meglátogatott oldalak.

A privát böngészés ezen adatok számítógépen maradását hivatott megakadályozni, méghozzá úgy, hogy a privát ablak bezárása után törli ezeket a letöltött fájlokat.


Miért is jó ez?


Hogy könnyebben megértsük, nézzük meg, hogy miket menthet el normál módban egy böngésző:


  • Böngészési előzményeket

  • Űrlapok és keresőmezők bejegyzéseit

  • Sütiket (weboldalak beállításait)

  • Gyorsítótárazott tartalmat


A fentiek alapján jól kikövetkeztethető, hogy a privát böngészés használata több esetben is célszerű!

Például, ha a számítógépet egy fiókkal többen is használjuk (sok otthoni, közös használatú számítógépet még mindig így használnak); ha nem akarjuk, hogy meglátogatott oldal elmentődjön az előzmények közé; ha nem szeretnénk, hogy a kitöltött űrlap vagy egy bejelentkező felület eltárolja a megadott e-mail címünket vagy egyéb adatunkat (pl. Facebook a belépésnél), stb.


A privát böngészés az interneten is névtelenné tesz?


Nem! Ez egy gyakori tévhit!
A privát böngészés nem rejti el sem a személyazonosságot, sem pedig az online tevékenységet, ugyanis a weboldalak a felkeresésükkor továbbra is gyűjthetnek adatokat (ugyanígy az internetszolgáltatók is), attól függetlenül, hogy azok a saját gépén nem tárolódnak.

Hogy lehet privát böngészést indítani?


Privát böngészés Mozilla Firefox esetén a Fájl – Új privát ablak menüpontból:




vagy a menü – Új privát ablak menüpontból indítható:





Ez a funkció a legtöbb böngészőben hasonló helyen érhető el, de Privát böngészés helyett találkozhatunk az Inkognitó mód elnevezéssel is.

Címkék: zöld informatika, tudástár, privát böngészés, inkognitó mód, webböngésző

Kapcsolat

Hirdetések

Minden jog fenntartva. © 2015-2024