Tudástár

Informálódj, tanulj, fedezz fel...

Hirdetés

Ezt a hirdetést azért jelenítjük meg, hogy a Tudástár a jövőben is mindenki számára ingyenesen elérhető maradjon. A cikk olvasásához gördíts lejjebb. Hogyan segíthetek?

2017-02-07 | Huszár Róbert |
Tudástár - Alapok

Így szűrheted ki a hamis híreket az interneten

Az interneten böngészve temérdek információhoz juthatunk, de sajnos nem minden igaz, amit olvasunk. Van azonban pár egyszerű módszer, amivel könnyedén kiszűrhetők az álhírek.



Biztosan találkoztál már olyan információval a Facebookon vagy más weboldalon, amin egyből megakadt a szemed a címe vagy a hozzá tartozó kép miatt.
Rákattintottál, átirányított egy weboldalra, de mielőtt megnézhetted volna a hírt, még lájkolnod vagy megosztanod is kellett az oldalt.
Ezután ugyan megnyílt, de vagy egy álhírrel, más néven hoax-al találtad magad szemben vagy pedig egyáltalán nem a címben megjelölt tartalom várt.
Sokszor azonban nem egyértelmű, hogy álhírről vagy csak egy ártalmatlan kattintásvadász oldalról van szó.
Nagyon fontos viszont utánajárni ezeknek, mert a nem létező nyereményeket ígérő és a hatásvadász álhírek mellett sajnos egyre több olyannal is lehet találkozni, amik akár az ember egészségét vagy életét is veszélyeztethetik.
Ilyenek például a csodagyógymódokat hirdető, az orvostudományt kétségbe vonó oldalak, amik miatt nem szabad elmenni a téma mellett.
Foglalkoznod kell azzal, hogy kiszűrd a hamis híreket és most meg is tanulhatod, hogyan teheted ezt meg!

Tartsd szem előtt a következőket:

Kerüld el a hatásvadász címeket!
A hatásvadász cím már előre utalhat a hamis információkra, de ez még nem teszi egyértelművé, hogy álhírrel van dolgod.

Ellenőrizd a weboldal címét!
Egy weboldal megjelenése kinézete teljesen lemásolható, de a böngészőben megjelenő URL-ben már egyetlen karakter eltérés is jelezheti, hogy hamis oldallal van dolgod!
Ilyen eltérés lenne például, ha a https://index.hu/ helyett a https://lndex.hu/ címet látnád a böngésző sávjában!
Ugye hogy alig lehet észrevenni a különbséget?

Figyeld meg a tartalmat!
A temérdek helyesírási hiba, a gyakori szóismétlés, egy-egy termék ajnározása vagy a lehetetlennek tűnő dolgok is utalhatnak arra, hogy álhíreket terjesztő weboldalon jársz!
Hogy életszerűbb legyen a dolog, itt egy példa: egy időben a Facebookon terjedt a „tiszafatea-főzet”, mint gyógyító csodaital, aki ebbe beleivott, az örökre kétkedve fogja használni az internetet, ugyanis a tiszafa mérgező növény!
Ebből is tanulva, nagyon fontos, hogy az interneten található ételreceptek összetevőit és a különböző gyógymódokat különösképp ellenőrizd le, mielőtt kipróbálnád!

Ha gyanús, keress rá!
Ha nem ismerted a weboldalt, nincs összehasonlítási alapod, de bármi gyanúsat találtál a cikkben, akkor egyszerűen keress rá a Google segítségével.
Amennyiben tényleg pontos és megbízható hírről van szó, azt nagyobb hírportálok is közlik, így megbizonyosodhatsz róla, hogy tényleg releváns cikkről van-e szó.

Mit tehetsz a hamis hírek terjedése ellen?

    • Ne lájkold vagy oszd meg!
    • Jelentsd!
      (Facebook bejegyzés esetén kattints a hír jobb felső sarkán lévő lenyíló menüre, majd a Bejegyzés jelentésére.)

    • Figyelmeztesd az ismerősöd, ha látod, hogy megosztott egy álhírt!


    Címkék: zöld informatika, tudástár, hoax, álhír, hamis hír

    Kapcsolat

    Hirdetések

    Minden jog fenntartva. © 2015-2024